Czym są filtry do wody osmoza? Jak działa proces odwróconej osmozy

Filtry do wody z osmozą https://www.filtrybb.pl/162-odwrocona-osmoza są rewelacyjnym rozwiązaniem dającym możliwość pozyskania słodkiej wody do picia. Woda oczyszczona w ten sposób stosowana jest w wielu procesach technologicznych, które wymagają czystej oczyszczonej i dobrej jakości wody.

Proces wykorzystywany w filtrach do wody z osmozą został odkryty w latach 50. XX wieku. Na początku metoda ta służyła wyłącznie do odsalania wody morskiej.

Jak działa osmoza w naturalnych warunkach?

Aby wyjaśnić zjawisko osmozy, powinieneś wyobrazić sobie następujące doświadczenie. Na środku jednego ze zbiorników umieszczamy półprzezroczystą błonę. Z jednej strony jest membrana zawierająca dużo soli, a z drugiej zawierająca czystą wodę. Jeśli przyjąć zasadę naczyń połączonych, to poziom wody się wyrównuje. Po upływie pewnego czasu poziom wody z solą wzrasta, co powoduje obniżenie poziomu czystej wody. Było to duże zaskoczenie – z punktu widzenia naukowego. Jak można wyjaśnić to fizyczne zjawisko? Jest to spowodowane wyrównywaniem się stężenia soli po obu stronach membrany, co powoduje, że woda przedostaje się w kierunku większego zasolenia. Wniosek z tego eksperymentu jest jeden: gdy pojawi się woda o dwóch stężeniach, które rozdzielone są membraną osmotyczną, to pojawia się tzw. ciśnienie osmotyczne, które powoduje ruch wody oczyszczonej w kierunku wody nieoczyszczonej. Dzieje się tak, ponieważ membrana osmotyczna jest porowatym materiałem.

Czy warto instalować filtry do wody osmozą?

Filtry do wody osmozą służą do niemal perfekcyjnego oczyszczania wody. Dzięki temu można zatrzymać ponad 90% różnorodnych zanieczyszczeń. Modele przeznaczone do domów jednorodzinnych mają niewielką przepuszczalność do około 30l/na dobę. Dużo lepszym rozwiązaniem są filtry do wody osmozą o przepuszczalności 50l/dobę. Każdy z powyższych modeli montowany jest pod zlewem kuchennym, dzięki temu nie zajmują dużo miejsca, a woda do picia i gotowania jest oczyszczona.

+0