Beton natryskowy – co to? 

Beton natryskowy jest specjalną mieszanką, która przeznaczona jest do nanoszenia metodą natrysku. Jest to nowoczesny rodzaj betonu, który nie wykorzystuje się tak często jak tradycyjne zaprawy do wykonywania fundamentów czy też podbudówek, mimo wszystko w obecnych czasach coraz częściej się tak się go wykorzystuje. Tego typu metoda nanoszenia natryskowego, czyli wykorzystania betonu natryskowego ma bardzo wiele zalet. Można ją wykorzystywać w budownictwie, ale także to naprawianie różnych konstrukcji betonowych, dzięki temu o wiele łatwiej można usunąć różnego typu ubytki. Oczywiście warto pamiętać, że beton natryskowy może być wykorzystywany jedynie w określonych okolicznościach. W jaki sposób się nanosi beton natryskowy? Co warto jeszcze wiedzieć o tego typu produkcie budowlanym? Zapraszamy serdecznie do przeczytania naszego krótkiego artykułu. 

Metody betonowania natryskowego

O wykorzystaniu metody betonu natryskowego nie słyszał jeszcze bardzo wiele osób, może on wykorzystywany być jako materiał konstrukcyjny, ale także jako wzmocnienie. Metoda ta jest wykorzystywana  już przyszło 100 lat, natomiast nie zawsze obecnie się ją wykorzystuje, najczęściej właśnie do wykonania betonu architektonicznego, który bardzo często jest dekoracyjny. Nożna też zastosować to w przypadku murów oporowych, wzmocnienia skarp, konstrukcji, tuneli, do realizacji wypełniania znacznej grubości do betonu natryskowego dodaje się często też różne domieszki, które bardzo często modyfikują też ten rodzaj betonu. 

Wyróżnia się metodę betonu aplikowaną metodą na sucho. Jest to beton natryskiwany maszyną, w której suche mieszanka cementu i kruszywa doprowadzana jest do dyszy natryskowej i dopiero w tym momencie jest ona mieszana z wodą i może się rozprowadzać. Metoda na mokro to znowu mieszanka wody cementu i kruszywa, która jest od razu transportowana z zasobnika do dyszy i mokra mieszanka jest przez sprężone powietrze. Tego typu beton również wyróżnia się w wysoką wytrzymałością, twardością niską przepuszczalnością wody. 

+0