Nowoczesne rozwiązania w projektowaniu szaf do zabudowy: inspiracje dla nowoczesnych wnętrz

Szafy w gospodarstwach domowych, mieszkaniach to główny mebel używany do przechowywania różnych przedmiotów, takich jak ubrania, książki czy naczynia. Chcąc w pełni wykorzystać przestrzeń użytkową w pokojach, warto zainwestować w szały wnękowe. Na co zwrócić uwagę podczas projektowania nowoczesnych szaf do zabudowy?

Czym wyróżniają się nowoczesne szafy do zabudowy?

Nowoczesne szafy do zabudowy to meble, które od podstaw powstają w pomieszczeniu zleceniodawcy. Wykorzystują one naturalne wnęki, skosy pokoi, w których są budowane, by stać się maksymalnie użytecznymi. Wszystkie elementy wyposażenia jak półki, drąg do wieszania ubrań na wieszakach, szuflady, czy też dodatki takie lustro, wieszak na paski, krawaty, itp. są wykonywane na wymiar — zgodnie z oczekiwaniami klienta. W przeciwieństwie do tradycyjnych mebli nowoczesne szafy do zabudowy są zintegrowane z sufitem i ścianami. Nierzadko tworzą one funkcjonalne garderoby, pozwalając na ciekawe wykorzystanie przestrzeni zwłaszcza w mniejszych mieszkaniach. Co ważne, nie tylko układ wnętrza może zostać spersonalizowany. Dopasować do gustów zamawiającego można też kolor, materiał, z  którego będą wykonane. W ten sposób nowoczesne szafy do zabudowy pełnią dwie funkcje — tradycyjnego mebla, ale także poza wspomnianą garderobą schowka czy też składzika.

Jak zaprojektować nowoczesne szafy do zabudowy?

Projektowanie nowoczesnych szaf do zabudowy rozpoczyna się od określenia wymiarów i funkcji, jakie mają pełnić meble. Ważne jest również doprecyzowanie liczby skrzydeł, sposobu ich otwierania, czy też dobór materiałów, z których mają być zbudowane. Chcąc stać się posiadaczem idealnie dopasowanych nowoczesnych szaf do zabudowy, trzeba zadbać o odpowiednie wykończenie frontów. Po określeniu parametrów zewnętrznych mebli należy stosownie do funkcji, jakie ma pełnić, dobrać wewnętrzne moduły szaf i wszelkie udogodnienia w postaci luster, podświetleń, ale także odpowiednich do oczekiwań prowadnic, szuflad z cichym domykaniem itp. elementów konstrukcyjnych.

Co do zasady budując nowoczesne szafy do zabudowy, nie potrzeba dodatkowej podłogi, ścianek bocznych, sufitu czy pleców, dlatego ogólnie pojemność tego rodzaju mebli do przechowywania ubrań i przedmiotów codziennego użytku będzie większa od mebli wolnostojących. Warto pamiętać, że szafy na wymiar mogą być również wykonywane na poddaszach, dzięki czemu przestrzeń użytkowa pomieszczeń ze skosami wykorzystana zostaje praktycznie w 100%. 

+0