Czym profile LED wpustowe różnią się od nawierzchniowych?
Do montażu oświetlenia diodowego niezbędne jest zastosowanie specjalnych kształtek z aluminium, które pozwalają na precyzyjne zamocowanie LED-ów, jednocześnie znacznie wydłużając żywotność całej instalacji. Jakie są rodzaje profili LED? Czym kierować się przy ich wyborze?
Czym wyróżniają się profile LED wpustowe?
Stelaże do mocowania listew diodowych ze względu na budowę, zastosowanie, sposób montażu dzieli się na kilka kategorii. Mamy zatem kształtki kątowe, do szkła, dedykowane (o niestandardowych funkcjach) oraz profile LED wpustowe. Ich cechą charakterystyczną jest licowanie się z powierzchnią, na której są montowane. W odróżnieniu od stelaży bezinwazyjnych, te wymagają specjalnego przygotowania powierzchni, dokładnego zwymiarowania dekorowanego przedmiotu. Chodzi bowiem o to, by profile LED wpustowe idealnie łączyły się z powierzchnią montażową zarówno pod względem długości, głębokości, jak i szerokości szczeliny.
Choć wymuszają wykonanie wcześniejszych frezów, nawierceń w materiale montażowym, są one na tyle płytkie, że nie naruszają one konstrukcji mebli bądź płyt gipsowo-kartonowych. Sam montaż polega na przymocowaniu ich za pomocą uchwytów lub bezpośrednio przykręcając lub wklejając je do mebli, ścian czy cokołów.
Zalety profili LED wpustowych
Profile LED wpustowe idealnie sprawdzą się do doświetlenia zabudów w pomieszczeniach kuchennych, sklepowych, ale także szafek, witryn sklepowych. Dają one możliwość unikalnego wykończenia mebli, schodów, ścian, cokołów, sufitów podwieszanych. Ich duża elastyczność pozwala na formowanie ich w każdy kształt, jaki podpowie architektom wyobraźnia. Przez to, że są niezauważalne gołym okiem, umożliwiają stworzenie awangardowych wykończeń, bez strat na estetyce wykonania.
Nowoczesne profile LED wpustowe uznanych producentów świetnie będą prezentować się w aranżacjach minimalistycznych, nowoczesnych, w narożnikach maskując ewentualne niedoskonałości.